Auktiva.cz Můj účet Prodat Uživatelé Nápověda

Náklady na dopravu

Vaše návrhy a nápady

Re: Náklady na dopravu

Příspěvekod mtesa » 19 led 2012 10:18

lucinkapes píše: Dobirka neni zadny typ prepravy, ale typ platby. .....

Co se tyka uvadeni nekolika druhu zasilek a baliku, tak hodne jich je podobnych a pro adresata nemaji rozdil po strance rychlosti a zpusobu doruceni.
Dve takove skupiny jsou (A) - Obycejna zasilka a obycejny balik a (B) - Doporucena zasilka, Doporuceny balicek a Cenny balik. Rozdil je v cene, ve vysi pojisteni, v rozmeru. Nikoliv v dobe za jakou to posta doruci. Takze je na prodejci co z toho vybere nebo bude muset vybrat vzhledem k vaze, rozmeru a hodnote veci. Pro kupujiciho to muze byt vsechno pod jednou volbou napr jako. (A) - Neregistrovana zasilka, (B) - Registrovana (nebo doporucena) zasilka. Zvlast konkretne vyjmenovat jen Balik Do ruky a Balik Na postu nebot tam je pro adresata vyznamny rozdil.


S vaším názorem na dobírku souhlasím, ale u druhé části vašeho příspěvku bych se přece jen přikláněla variantě blízké k poslednímu návrhu Auktivy, tj.

1. Dopis ČP - obyčejné psaní, doporučená zásilka, cenné psaní
2. Balík ČP - obyčejný balík, doporučený balíček, cenný balík, NP, DR
3. Přepravní společnost
4. Osobní odběr

Celkem tedy nejspíš 10 možností poštovného. Předpokládám, že podobně jako na Aukru se všechny tyto možnosti k vyplnění zobrazí jen prodejcům při zadávání aukce, kupující uvidí jen tu jednu či několik málo vyplněných možností.

Průměrné objednávky mých zákazníků jsou v řádu stokorun. Co se týče poštovného, hledí skutečně na každou korunu, takže využívám všechny možnosti pošty, abych optimalizovala cenu zásilky, riziko nedodání a termín doručení.

Zákazník by měl mít od nás, prodejců, maximum informací. Nepředjímejme, co ho zajímá a co ho nezajímá. Příklad z mé vlastní praxe: je pro mě dost důležité vědět, zda mi někdo posílá doporučenou zásilku nebo doporučený balíček. Doporučenou zásilku totiž v mé nepřítomnosti dostanu do dodávací schrány (pošta má můj souhlas, že může), doporučený balíček se vrací na poštu. Tyto dva body jsou od sebe přitom vzdáleny několik kilometrů, a oba ještě několik kilometrů od mého bydliště. Druhý příklad: pro zasílání dražších a méně objemných předmětů velmi ráda využívám službu "Cenné psaní". Je bezpečná, pojistitelná na vyšší částku, rychlá a relativně levná. ALE - je určena do vlastních rukou, takže ji může vyzvednout jen adresát (nikoliv zmocněnec - např. manželka, která je v době doručování doma). Kupující by tohle měl dopředu vědět, ne že mu to pošlu "nějak, abych měla strvzenku".

Další, pro mě nezanedbatelná věc - zaslat půl kila doporučeně může být za 37 Kč (doporučená zásilka), ale i za 59 Kč (doporučený balíček). Ráda bych zřetelným označením těchto dvou možností dala zákazníkům najevo, že zásilky nepředražuji. Že pokud je tam těch 59 Kč, tak že je to skutečně objemnější zásilka, kterou nemohu poslat za 37 Kč, a nevydělávám na nich 22 Kč.

Jinak - pokud někoho zajímá doba doručení - mám bohaté zkušenosti. Přestože pošta dobu doručení garantuje jen u obchodních balíků a EMS, zpravidla to vypadá takto:
1. doporučené zásilky - 99% i v předvánočním období již druhý den k doručení
2. cenné psaní - při dodržení rozhodné doby podání vždy druhý den k doručení
3. doporučený balíček, cenný balík - v průměru 2-3 pracovní dny

Slyšela jsem i o fíglu, jak levně urychlit dodání balíku bez připlácení za "pilné" - zaplatit si pojištění na 30.000 Kč, což je jen o 7 Kč dražší než balík s pojištěním na 5.000 Kč. Pošta prý tyto zásilky přepravuje do druhého dne, ale vyzkoušené to nemám.

Osobně čekám, jak se situace s poštovným zde vyvrbí, abych tu spustila či nespustila svůj komerční prodej. V současné podobě je to pro mě nevyhovující. Omlouvám se za délku příspěvku.
mtesa


 
Příspěvky: 9
Registrován: 06 led 2012 12:09

Re: Náklady na dopravu

Příspěvekod lucinkapes » 19 led 2012 10:32

Asi máte pravdu. Vidím, že rozdíly tam i pro ADRESÁTA jsou. Poštu využívám padák tom co jste psala jsem nevědě. Asi proto, že žádnou uloženou schránku nemám :-)
lucinkapes


 
Příspěvky: 3
Registrován: 09 led 2012 22:54

Re: Náklady na dopravu

Příspěvekod AVL68 » 19 led 2012 11:02

mtesa píše:...Osobně čekám, jak se situace s poštovným zde vyvrbí, abych tu spustila či nespustila svůj komerční prodej. V současné podobě je to pro mě nevyhovující. Omlouvám se za délku příspěvku.

Asi si na výsledek chvíli počkáte ;) Auktiva se předělává trochu víc "do hloubky", viz:
http://www.auktiva.cz/forum/viewtopic.php?f=11&t=205&p=5379&hilit
Pokud v tom nebude poštovné již zapracováno, tak "dolaďování" přijde na řadu až pak. Zatím :pivo: .
AVL68


 
Příspěvky: 525
Registrován: 22 kvě 2011 21:54

Re: Náklady na dopravu

Příspěvekod hadic » 04 zář 2012 09:22

A co třeba ten výpočet poštovného nějak zautomatizovat pomocí "profilů"?

Nastíním jak to chodí při výpočtu poštovného teď:
Mám jednotnou cenu poštovného bez ohledu na velikosti, množství a váhu zboží
NEBO
Vypočítávám baj voko poštovné ke každému zboží a připočítám pár korun za obal

Výpočet pomocí profilů by měl počítat automaticky poštovné podle ceníku pošty nebo nastaveného ceníku dopravce. Nastavím si jednou v profilu jaké služby podporuji a kolik chci za balné. Jinak řečeno poštovné se bude počítat samo. Počítat se bude na základě váhy, kterou uvedu v aukci u každého předmětu. Je to lehčí na přemýšlení (nemusím vypočítávat třeba 3 druhy poštovného) a férovější ke kupujícímu (lenost mě nedonutí dávat paušální poštovné). Dál si může kupující lehce zjistit kolik dá za dopravu při nákupu víc kusů atd... Na aukru i na ebayi se "zastarale" další položky v balíku připlácí zase paušálně. Auktiva by měla v tomhle dost navrch.

A pro možné rýpaly že jen kritizuji a nevystavuji - před týdnem mi na aukru zablokovali účet kvůli dvěma "zákazníkům", které jsem "podle okradl". Prý jsem jim neposlal zboží. Jeden objednal za 48kč a druhý za 69kč. To jsou částky kvůli kterým se opravdu vyplatí krást a ničit si několikaletou pověst :twisted: Je však zvláštní, že oba dva objednali nepojištěné poštovné. Přesně to, co tu haníte. A máte pravdu... Za ty problémy a ztracený čas to nestojí :)
hadic


 
Příspěvky: 4
Registrován: 08 říj 2011 01:00

Re: Náklady na dopravu

Příspěvekod Vratislav16 » 04 zář 2012 10:59

hadic = doporučuji .... až zde něco prodáte , tak vyzkoušejte (jděte přes) : MŮJ ÚČET / PRODÁNO / zde máte 3 možnosti= musíte klepnout na háček v modrém čtverečku u SMAZAT == objeví se nabídka = SMAZAT , neb VYUČTOVÁNÍ ,neb PŘIDAT KOMENTÁŘ... klepnete samozřejmě na : VYUČTOVÁNÍ a otevře se další okno A UVIDÍTE ZDA VÁM TOTO BUDE VYHOVOVAT.
SAMOZŘEJMĚ PŘEDTÍM SI OZNAČÍTE AUKCE ( asi u 1 kupce, pokud u Vás má koupeny,vydraženy 1 a více aukcí)
Vratislav16


 
Příspěvky: 856
Registrován: 19 led 2010 11:16

Re: Náklady na dopravu

Příspěvekod mtesa » 04 zář 2012 13:39

Jinak řečeno poštovné se bude počítat samo. Počítat se bude na základě váhy, ......


Dobrý den,

v principu ano, ale: poštovné České pošty nezávisí pouze na hmotnosti, ale i na rozměrech, hodnotě (resp. požadované výši pojištění), místu a rychlosti dodání nakoupených věcí. Půlkilová zásilka tak může stát 18, 37, 44, 52, 59, 73, 93 či 102 Kč (nebo téměř cokoliv plusmínus v tomto rozmezí).

Viděla jsem řadu způsobů, jak automatizovat výpočet poštovného, ani jeden z nich nebyl optimální. Sama jsem si navrhovala algoritmus pro výpočet poštovného při nákupu více různých věcí, pracovala jsem nejen s hmotností, ale i s cenou a rozměry (u každého předmětu bylo nutné zadat alespoň jeden rozměr - ten nejmenší). Funguje to sice obstojně, ale ne úplně přesně, v určitých mezních situacích na poštovné doplácím, neboť v algoritmu nepočítám způsob poskládání nakoupených věcí do předem daného maximálního objemu - to už je vyšší matematika.

Ačkoliv by se mi automatický výpočet poštovného velmi líbil, zcela upřímně - Auktivě nedoporučuji se do toho pouštět. Mně osobně stačí, když mi kupující nemůže zaplatit dříve, než mu pošlu fakturu s celkovým poštovným, které zjistím při fyzické kompletaci objednávky. Otestovala jsem si prodeje na Aukru a velmi mi nevyhovovalo to, že při platbě PayU za nákup více věcí si kupující může sám určovat poštovné, přičemž se do potřebné částky málokdy strefil.
mtesa


 
Příspěvky: 9
Registrován: 06 led 2012 12:09

Re: Náklady na dopravu

Příspěvekod auktiva » 04 zář 2012 15:29

Na něco takového by tu musel být košík, a něco jako má eBay, kde si určíte jednak cenu za přepravu jedné jednotky a potom za každou další. Ale opravdu je jednodušší to řešit kupříkladu přes naše vyúčtování, kde máte cenu za položky, určíte celkové poštovné a to pošlete kupujícímu.
Obrázek
Uživatelský avatar
auktiva


 
Příspěvky: 1443
Registrován: 12 říj 2009 16:23

Re: Náklady na dopravu

Příspěvekod vpdiablo » 04 zář 2012 18:33

auktiva píše:Na něco takového by tu musel být košík, a něco jako má eBay, kde si určíte jednak cenu za přepravu jedné jednotky a potom za každou další. Ale opravdu je jednodušší to řešit kupříkladu přes naše vyúčtování, kde máte cenu za položky, určíte celkové poštovné a to pošlete kupujícímu.

Přesně tak, náklady na dopravu (neříkejte tomu poštovné a ani to poštovným nenazývejte), jsou tak variabilní záležitostí, že je zde opravdu nejefektivnější jednoduchý způsob, každá položka má své náklady na dopravu a při více položkách pro jednoho uživatele lze pak jednoduše určit nové náklady na dopravu pro všechny položky, pokud to nebude chtít poslat každé zvlášt. Zdejší vyúčtování tak jak je udělané si myslím tomuto plně vyhovuje.
Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
vpdiablo


 
Příspěvky: 581
Registrován: 25 čer 2011 20:16

Re: Náklady na dopravu

Příspěvekod Stanley-30 » 08 říj 2012 18:30

Chci se zeptat, kdy konečně už bude v možnostech volby přepravy cenné psaní. Je to už docela dlouho, co jsem k tomu dal podnět.
Stanley-30


 
Příspěvky: 3
Registrován: 24 srp 2011 14:12

Re: Náklady na dopravu

Příspěvekod auktiva » 09 říj 2012 21:41

Dobrý den,
bohužel až v nové verzi, do současné ho přidat bohužel nelze
Obrázek
Uživatelský avatar
auktiva


 
Příspěvky: 1443
Registrován: 12 říj 2009 16:23

PředchozíDalší

Zpět na Náměty na nové služby a zlepšováky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron