Auktiva.cz Můj účet Prodat Uživatelé Nápověda

PADĚLEK POHLEDNICE

Našli jste chybu?

PADĚLEK POHLEDNICE

Příspěvekod karolinka » 11 zář 2019 08:41

PADĚLEK = během roku mně prošlo rukama hodně pohlednic a OBJEVIL JSEM PO KONZULTACI S KAMARÁDY 2 padělky pohlednic ,na nichž byla dolepena známka,viz aukce=1973549, aby bylo údajně presentováno starší =rok vydání a použití pohlednice.
Jelikož mám i filatelistické vědomosti, tak jsem odhalíl výměnu známky a také i způsob tisku pohlednice=světlotisk se starší tiskovou technikou
Jak není jisté, kdo a kde poslal první pohlednici, tak ani není jisté zda se tak stalo v roce 1871, nebo o rok dříve. Trochu jistější je pouze předpoklad, že se tak stalo na území Rakouska-uherska. První pohlednice se záběrem z českého území pochází z Německa, je na něm malý obrázek budov na Sněžce a poštou je prošlý 17. srpna 1873. Pohlednice, či spíše korespondenční lístky s přítisky z let sedmdesátých a osmdesátých jsou velice vzácné a dochovaných kusů také není mnoho. Do roku 1896 převládají pohlednice s obrázkem maximálně v třetině plochy. Až v roce následujícím tomu začíná být naopak. Rok 1897 je také považován za přelom ve vývoji pohlednic z variant pohlednicím předcházejícím do podoby již pohlednic opravdových.

Od roku 1898 nastává zřejmě nejbouřlivější období vývoje pohlednic. Z prvu se dostavil problém s místem pro zprávu. Celá zadní strana pohlednice byla totiž určena pro adresu a bylo zapovězeno do těchto míst cokoli zapisovat. Tento druh pohlednic se nazývá pohlednicemi s dlouhou adresou, označováno DA. Úzký proužek na lícové straně, většinou ve spodní části byl opravdu dosti nedostačující a proto se nezřídka můžeme setkat s pohlednicemi více či méně popsanými i v obrazové části. Proto byl adresní prostor rozdělen, čímž vznikly pohlednice s krátkou adresou s rozložením rubové strany v podstatě tak jak je známe dnes. Tato změna se objevila nejdříve v roce 1902 v Anglii, později ve Francii a dne 25.11.1904 tuto změnu zavedlo i Rakousko-uhersko. S větším rozšířením pohlednic s děleným adresním prostorem se setkáváme od roku 1905. A v roce 1906 byla změna stvrzena dohodou členských zemí Světové poštovní unie. Tím se na dobro začala pro obrázek využívat celá lícová strana.
karolinka


 
Příspěvky: 10
Registrován: 30 říj 2011 10:18

Zpět na Připomínky, hlášení chyb

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron